Potisk textilu

Specializuji se na potisk bavlněného materiálu. Hlavním směrem činnosti je potisk triček.
Preferuji potisk sítotiskem. Kapacity mám pro potisk folií flex. Nicméně za sebou mám přípravu potisku výšivkou, termosublimací či přímým digitálním potiskem.

Historicky mě vždycky nějakým způsobem fascinovala potištěná trička. Nebavila mě nabídka prodávaných modelů. Hledal jsem cestu cenově dostupného vlastního potisku. Až jsem se naučil sítotisk. Pro tisk používám barvy Italského nebo Německého výrobce. Barvy jsou vhodné pro přímé nošení. Stejně tak textil, který pravidelně testuji a vybírám s ohledem na výrobní certifikáty.

Při návrhu vzhledu trička se inspiruji „americkým vzorem“. V Americe je kultura triček potištěných sítotiskem daleko rozšířenější než v Evropě. Jedná se především o jednoduché vzory prolnuté grafickými prvky, aby vyplnili co největší plochu.

Díky vlastní sítotiskové dílně mohu nabídnout potisk trička sítotiskem již od jednoho kusu.
Tímto způsobem lze potisknout také bavlněné tašky nebo díly k dalšímu textilu.

Další možnosti potisku mohu kooperovat s dodavateli.

Sítotisk

Potisk flex folií

Poměrně moderní je potisk folií flex čí flock. Motiv je vyřezán v plotru do textilní folie a následně pomocí tepelné plotny přenesen na textil. Folie je opatřena lepidlem, které se teplem rozplyne do textilu a zafixuje folii na textilu. Při správném dodržení technologického postupu se nestane, že by se motiv po vyprání začal odlepovat. Tento způsob potisku nabízí stálobarevnost motivu.

Transferový potisk folií flex se hodí, když potřebujete potisknout jeden kus textilu. Odpadají totiž náročné přípravy tisku. Bez folie se neobejdeme ani u potisku sportovního oblečení a dresů. Dost často mají sportovci na zádech unikátní čísla po jednom. Sportovní oblečení je vyráběno ze savých materiálů, na kterých potisk barvou může selhat.

Další možnosti potisku

Společně můžeme připravit potisk pro další technologie potisku.

Výšivka je velice oblíbená hlavně u vnějších vrstev oblečení jako jsou mikiny, bundy. Poměrně často se vyšívá také na košile nebo polokošile. Výhodou výšivky je její stálost při praní na vyšší teploty. Pomocí výšivky dostaneme motiv i do míst, kde plochý potisk již selhává. Cenově je výšivka srovnatelná se sítotiskem.

Sublimační potisk je vhodný pro sportovní oblečení a dresy. Motiv celého dresu nebo jeho časti je natištěný na přenosný papír a následně tepelným lisem zapuštěný do látky. Takto lze nejdříve natisknout díly připravené pro sešití. Odvážnější firmy takto tisknou také na bavlnu. Pro bavlnu však sublimační potisk není přímo určen.

DTF transferový potisk pomalu vytlačuje potisk flex folií. Předlohu vytiskneme na přenosný papír a v tepelném lisu zafixujeme pomocí lepidla do textilu. Velkou výhodou tohoto tipu potisku je použití CMYK barev a vysoké rozlišení. Lze tak natisknout na tričko portrét dítěte nebo postavu psa s vysokými detaily přímo z fotografie. Odpadají tak zdlouhavé převody do rastru nebo vektoru. Nevýhodou tohoto způsobu potisku je, že velká plocha motivu uzavře látku. Tělo tak nemůže volně dýchat (možná už se technologie posunula, ale já lepší výsledek nepotkal).